Levný pracovní notebook se může prodražit …

Mnohdy se mne zákazníci ptají, proč by si měli koupit notebook za 30.000, když můžou koupit podobnou konfiguraci za polovinu.

Pokud řešíte podobnu otázku, zde je odpověď:

Osobně preferuji notebooky značky Fujitsu, nejenom pro jejich design a spolehlivost, ale také pro jejich záruky. Ale každý máme nějakého favorita 🙂

Představte si situaci, kdy vaším hlavním pracovím nástrojem je notebook. Pokud se pokazí, nemůžete pracovat a tím pádem ani vydělávat peníze.

Když vlastníte notebook s běžnou zárukou, tak ho  zabalíte a odnesete do prodejny nebo servisu na reklamaci. Před tím byste ovšem ještě měli zazálohovat všechna svoje data a odstranit je  z disku. Mnoho uživatelů si to neuvědomí, ale pokud to neuděláte, dáváte servisu k dispozici veškerá svoje data a nikdy nemůžete vědět, co se s nimi stane!

Dodavatel má ze zákona lhůtu na vyřízení reklamace 30 dnů. Pokud jste však notebook koupili jako firma, nevztahuje se na vás 30 denní lhůta pro vyřízení reklamace a řešení pak může trvat mnohem déle (klidně i 60 dní). A po tuto dobu jste bez svého počítače! Můžete sice sáhnout po nějakém náhradními, ale obvykle to znamená čas strávený instalací potřebných aplikací, dat a přizpůsobení prostředí svým potřebám.
Když se vám po vyřízení reklamace notebook vrátí, strávíte opět nějaký čas instalací aplikací, dat a nastavením zařízení.

A teď si představte situaci, kdy máte notebook s dobrou zárukou, jejíž součástí je servis následující pracovní den v místě.. V případě poruchy zavoláte vašemu dodavateli a nejpozději následující pracovní den přijede technik, který problém na místě vyřeší. Časová ztráta je v tomto případě maximálně 2 dny, nemusíte mazat data, připravovat záložní počítač a potom zase obnovovat ten původní.

Záleží samozřejmě na konkrétní situaci. Pro někoho je několikadenní výpadek počítače katastrofa, pro jiného to nemusí znamenat žádný zásadní problém. V každém případě doporučuji spočítat a ocenit ztracený čas a problémy způsoběné poruchou, a tyto náklady vzít v úvahu při rozhodování o částce, na nákup svého pracovního nástroje.

Důležité je si také uvědomit, že vyšší cena nemusí nutně znamenat lepší záruku. Příkladem mohou být počítače, kde platíme za špičkový design a značku, ale mají stadardní záruční podmínky, včetně pouze jednoleté záruky při nákupu do firmy.