Používejte veřejné wifi sítě bezpečně

Veřejné wifi sítě se staly běžnou součástí našeho života. Setkáváme se s nimi v kavárnách, hotelích, nákupních centrech a dalších veřejných místech. Zvykli jsme si na jejich využívání, protože nám zjednodušují život a umožňují pracovat v podstatě kdekoli a kdykoli.

Jejich používání ale přináší, kromě výhod, také některá rizika, o kterých je dobré vědět a přizpůsobit jim své chování.

Co nám hrozí na  veřejné wifi?

Wifi sítě se dají snadno odposlouchávat, tím snadněji, čím mají nižší úroveň zabezpečení mají nastavenu. Veřejné sítě používají obvykle minimální zabezpečení, právě proto, aby se k nim kterýkoli uživatel mohl jednoduše připojit. Útočník tak může snadno získat přístup k vašim kontaktům, emailům, přihlašovacím cookies, přehledu navštěvovaných webových stránek a dalším privátním informacím
Mnoho uživatelů má pocit, že jejich data nemají pro útočníky žádnou hodotu a proto nemají důvod, aby jim je kradli. Samozřejmě, nemusí jít nutně o snahu získat údaje konkrétního člověka. Útočníci mohou například monitorovat provoz na veřejné wifi, sbírat dostupné informace a následně si vybrat,  které využijí. I kontakty z vašeho adresáře mohou mít hodnotu …

Jak říká klasik: „To že jsi paranoidní ještě neznamená, že po tobě nejdou“ 🙂

 

Jak se tedy chovat, abychom rizika omezili?

 • Neinstalujte nové aplikace, ani nespouštějte updaty stávajících aplikací. Tyto činnosti nechte na dobu, kdy budete připojeni k internetu bezpečným způsobem doma nebo v kanceláři.
 • Nepovolte prohlížeči ukládat vaše přístupové údaje.
 • Nepřistupujte z veřejné wifi do svého internetového bankovnictví, ani do firemních systémů. Banky sice používají obvykle šifrované spojení, ale …
 • Využívejte pro přístup k webovým stránkám protokol https namísto http všude, kde je to možné. Data jsou potom mezi vašim prohlížečem a webovou stránkou přenášena v šifrované podobě.
 • Pokud jste například v hotelu, kde si můžete vybrat mezi použitím wifi a kabelového připojení, zvolte raděj kabelové připojení.
 • Používejte antivirový software a udržujte jej aktualizovaný.
 • Aktivujte firewall (bývá součástí operačního systému, nebo balíku antivirového software), který vás upozorní na neobvyklou aktivitu aplikací na vašem počítači a zároveň ji dokáže omezit
 • Zapínejte wifi pouze v době, kdy je potřebujete využívat. Pokud je necháváte trvale zapnuté, otevíráte potenciálnímu útočníkovi dveře pro získání vašich údajů.
 • Zakažte ve svém počítači „Sdílení veřejných složek“ – může se lehce stát, že jejich obsah nevědomky budete sdílet se všemi, kteří jsou připojeni ke stejné siti.
 • Při připojování do sítě vyberte ve Windows volbu „Veřejná síť“
 • Nejbezpečnějším řešením je použit VPN (Virtuální privátní síť), která šifruje všechna přenášená data. Můžete použít některou z existujích služeb, nebo vytvořit VPN přístup do vaší firemní sítě, případně hostingu. Vaše data jsou potom přenášena  v šifrované podobě na důvěryhodný server a teprve z něho pokračují do internetu.